Назад до змісту 

Поліноміальні обчислення

9.1 Обчислення значення полінома в точці

Для обчислення значення функції у точці необхідно виконати команду value(f, [var1, var2,…, varn]), де $f$ — це поліном, який на позиції змінних кільця підставляємо відповідні значення $var1, var2, …, varn$.

Доки немає результату

9.2 Приведення поліномів до стандартного вигляду та розкладання поліномів на множники

Для приведення полінома до стандартного вигляду необхідно виконати команду expand(f), де $f$ — це поліном.

Для розкладання полінома на множники необхідно виконати команду factor(f), де $f$ — це поліном.

Доки немає результату

9.3 Сумування полінома за змінними. Геометричні прогресії

Для підсумовування полінома за змінними необхідно виконати команду SumOfPol(f, [x, y], [x1, x2, y1, y2]), де $f$ — поліном, $x, y$ — змінні за якими ведеться підсумовування, $x1, x2$ — інтервал підсумовування $x$, $y1, y2$ — інтервал підсумовування $y$.

Якщо інтервали підсумовування для всіх змінних збігаються, можна записати SumOfPol(f, [x, y], [x1, x2]), де $x1, x2$ — інтервал підсумовування $x$ і $y$.

Доки немає результату

Для перетворення полінома за допомогою формули суми геометричної прогресії необхідно виконати команду SearchOfProgression(f). Ця команда шукає геометричну прогресію з найбільшим числом членів серед мономів полінома, потім робить це ще раз для членів, що залишилися, і так далі. Знайдені прогресії записуються як $S_n=b_1(q^n-1)/(q-1)$, де $S_n$ — сума перших $n$ членів, $b_1$ — перший член геометричної прогресії, $q$ — знаменник прогресії.

Доки немає результату

9.4 Обчислення базисів Гребенера

Для обчислення базису Гребнера поліноміального ідеалу $[p_{1}, p_{2}, …, p_{N}]$ над раціональними числами можна скористатися командою groebnerB(p_{1, p_{2}, …, p_{N})} або командою groebner(p_{1, p_{2}, …, p_{N})}. Команда groebnerB() обчислює базису Гребнера, використовуючи алгоритм Бухбергера, а команда groebner() використовує матричний варіант алгоритму, запропонований Фужером. Використовується зворотне лексикографічне впорядкування змінних. Порядок змінних визначається команді SPACE.

Доки немає результату

Доки немає результату

9.5 Обчислення в факторкільця за ідеалом

Функція reduceByGB(f, [g_1, …, g_N]) редукує поліном $p$ за допомогою даної множини поліномів $g_1, …, g_N$.

Доки немає результату

У випадку, коли другий аргумент не є редукованим базисом Гребнера, результат залежить від розташування поліномів у масиві: за наявності кількох потенційних редукторів вибирається перший із них.

Доки немає результату

9.6 Рішення систем нелінійних рівнянь алгебри

Для розв'язання системи нелінійних алгребраїчних рівнянь виду:

$p_{1} = 0,$

$p_{2} = 0,$

...

$p_{N} = 0,$

use the command solveNAE(p_1, p_2, …, p_N).

Перед знаходженням коріння обчислюється базис Гребнера системи. Якщо базис містить рівняння від однієї змінної, вони вирішуються, і коріння підставляється в рівняння, що залишилися. Коріння обчислюється чисельно. Відповіддю є вектор рішень, у якому кожен елемент у свою чергу вектор з елементами, відповідними одному рішенню. Змінні у рішенні перераховуються у тому порядку, в якому вони вказані при оголошенні SPACE.

Доки немає результату

Доки немає результату

9.7 Інші поліноміальні функції

Для поліномів від кількох змінних (f, g) можна обчислювати НОД, НОК, результат (як визначник їхньої матриці Сильвестра), дискримінант:

GCD(f,g),

LCM (f, g),

resultant(f,g),

discriminant (f).

При цьому головною змінною є старша (остання) змінна, яка визначена в операторі оточення SPACE.

Доки немає результату

Назад до змісту